Lista part.4 – typ generyczny.

Lista part.4 – List<T> to typ ogólny.

List<T>

Teraz porozmawiamy o składni nawiasu kątowego. Jeśli znasz typy generyczne w C#, to rozpoznasz, że nawiasy kątowe oznaczają Lista od T jako typ ogólny (generyczny). Jeśli nie znasz się na typach generycznych, nie przejmuj się możesz jeszcze tego nie znać, a jak chcesz poznać to zapraszam Cię na mój kurs na temat typów generycznych.

https://dev-hobby.pl/kursy/c-generics/

W tym momencie możesz pomyśleć o tym jako o ogólnej zasadzie, że w przypadku kolekcji mówimy kompilatorowi, jakie elementy będzie przechowywał w kolekcji,
umieszczając ich typ w nawiasach kątowych. Dotyczy to wszystkich powszechnie używanych kolekcji Microsoft z wyjątkiem oczywiście tablic.

A jeśli zastanawiasz się, dlaczego ciągle nazywamy to Lista od T, odpowiedź jest taka, że lista może oczywiście być listą czegokolwiek tylko chcemy, potrzebujemy, ale jeśli mówimy ogólnie o typie listy nie chcąc określać żadnej konkretnej listy, wtedy używamy konwencji ogólnej i T odnosi się do nieokreślonego typu.

Całościowe omówienie tematu kolekcji (tablica, lista, kolejka, stos, słownik).
Wiele przydatnych wskazówek i dobrych praktyk dostępne jest na kursie:

https://dev-hobby.pl/kursy/c-wprowadzenie-do-kolekcji/

1 comment

  1. UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *