Co to jest kolekcja?

Co to jest kolekcja?

W prawdziwym świecie nie musisz się zwykle zajmować danymi w małych ilościach, niewielkich fragmentach. Nie. Twoje dane przychodzą do ciebie w grupach, kolekcjach, stosach. I będziesz potrzebować całkiem potężnych narzędzi do uporządkowania tego wszystkiego. I tu właśnie pojawiają się kolekcje.

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania co to jest kolekcja?

Kolekcja jest po prostu typem, którego celem jest grupowanie danych i pozwala na radzenie sobie z wieloma obiektami jednocześnie. Możliwość zrobienia tego jest absolutnie niezbędna, jeśli masz do czynienia z prawie każdym rodzajem rzeczywistych danych, ponieważ prawie wszystkie dane mają postać wielu obiektów lub instancji, aby użyć poprawnego terminu języka C#.

Możemy mieć: wielu pracowników, wielu klientów, wiele samochodów, wiele kontrolek, jeśli masz do czynienia na przykład z interfejsem użytkownika i tak dalej. Kolekcje to typy zaprojektowane do kapsułkowania zestawu powiązanych ze sobą obiektów razem, aby można było traktować je jako pojedynczy obiekt kolekcji, na którym można następnie wykonywać operacje, takie jak wyszukiwanie określonego elementu danych w kolekcji lub wykonywanie czegoś z każdym elementem danych po kolei.

Istnieje wiele różnych typów kolekcji w .NET Framework takich jak: tablica, lista, stos, kolejka i słownik, są to prawdopodobnie najczęściej używane kolekcje ogólnego przeznaczenia. Istnieje wiele bardziej specjalistycznych i bardziej zaawansowanych kolekcji, które często zapewniają czystszy kod lub bardziej efektywne, wydajne rozwiązanie konkretnego problemu, ale w bardzo szerokim zakresie sytuacji można znaleźć rozsądne rozwiązanie przy użyciu tych podstawowych kolekcji.

Całościowe omówienie tematu kolekcji (tablica, lista, kolejka, stos, słownik).
Wiele przydatnych wskazówek i dobrych praktyk dostępne jest na kursie:

https://dev-hobby.pl/kursy/c-wprowadzenie-do-kolekcji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *