7 Wskazówek, Jak Nauczyć Się Programowania Od Podstaw

7 Wskazówek, Jak Nauczyć Się Programowania Od Podstaw

Coraz więcej osób chce nauczyć się programowania. Jednak jednym wspólnym problemem przyszłych programistów jest to, czy są w stanie zdobyć umiejętności techniczne, takie jak kodowanie od zera.

Oczywiście nie każdy jest potencjalnym Billem Gatesem. Trzeba jednak przyznać, że nikt nawet Mark Zuckerberg czy Elon Musk nie urodzili się, umiejąc kodować. Jak w przypadku każdej innej umiejętności, człowiek musi uczyć się programowania od podstaw i musi w to włożyć swój czas i wysiłek i pieniądze, jeśli to konieczne, które są potrzebne do nauki. Mając to na uwadze, że każdy może nauczyć się programowania od podstaw, nie oznacza to, że będzie to łatwe. Jest kilka rzeczy, których warto się nauczyć. Oto jak możesz rozpocząć naukę programowania od podstaw:

1. Dowiedz się, dlaczego chcesz nauczyć się programowania.

Każdy z nas będzie miał różne powody, by chcieć nauczyć się programowania. Niezależnie od tego, czy chcą zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, czy też chcą nauczyć się nowej umiejętności, która pozwoli im zrezygnować z pracy na etacie i rozpocząć potencjalną nową karierę jako freelancer. Bez względu na powód, wiedza „dlaczego chcesz rozpocząć naukę programowania” pomoże Ci określić kierunek, w którym chcesz podążać oraz ile czasu i energii będziesz w stanie poświęcić na naukę.

Na przykład, jeśli chcesz tylko nauczyć się podstaw programowania, prawdopodobnie nie będziesz chciał inwestować w intensywny boot camp kodowania. Możesz poszukać w tym celu książek i samouczków online. Jeśli naprawdę jesteś zdeterminowany, aby zainwestować, i chcesz zrobić karierę programisty lub po prostu chcesz wykorzystać swoje nowe umiejętności, aby poprawić obecną pracę lub założyć nowy biznes, powinieneś rozważyć dołączenie do dobrego kurs online.

Zbuduj więc fundament – wiedz, DLACZEGO chcesz się uczyć programowania, a wszystko inne przyjdzie później.

2. Wybierz język programowania do nauki.

Zanim zaczniesz się uczyć, musisz wybrać odpowiedni język programowania do nauki. Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, który jest najlepszym językiem programowania, ale zasadniczo musisz wiedzieć, że nie ma najlepszego języka. Przestań mieć obsesję na punkcie pierwszego języka i po prostu wybierz jeden. Każdy język programowania ma swoje zalety i wady. Niektóre są bardziej przyjazne dla początkujących niż inne, ale warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak:

  • Czy wybrany przez Ciebie język programowania będzie dobrze współpracował z platformami, na których chcesz pracować?
  • Czy będzie się dobrze skalować?
  • Jaki jest Twój cel końcowy? (Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się kodować aplikację www, polecam nauczyć się C#).

Dobra wiadomość jest taka, że wiele języków programowania jest podobnych i dzieli ze sobą wiele podobnych koncepcji. Później, kiedy będziesz gotowy do nauki nowego języka programowania, przekonasz się, że wcześniejsza znajomość pierwszego języka, którego się nauczyłeś, pomoże ci w nauce nowego.

3. Ucz się małymi kawałkami.

Nasz naturalny ludzki instynkt podpowiada nam, że chcemy jak najszybciej dotrzeć do mety. Jeśli chodzi o naukę programowania, ironiczna prawda jest taka, że chociaż wszyscy uważają, że nauka musi zająć dużo czasu, to jednak każdy chce jak najszybciej ją ukończyć! Wytrwałość liczy się bardziej niż zdolność intelektualna. Kodowanie może wydawać się hobby zarezerwowanym dla elit intelektualnych, ale to nieporozumienie. Oczywiście wskoczenie do nowej domeny będzie na początku trudne, ale wytrwałość ma znacznie większe znaczenie niż zdolności intelektualne.

Nie zrozum mnie źle. Programowania można nauczyć się już w 10 – 12 tygodni. Ważne jest, aby pamiętać, aby uczyć się w swoim tempie i regularnie najlepiej codziennie. Zacznij od podstaw i ucz się w tempie, w którym czujesz się komfortowo. W rzeczywistości, gdyby to Ci pomogło, sugerowałbym rozbicie rzeczy na proste kroki, które możesz wykonać, zrób sobie prosty dzienny plan nauki. Ponadto, jeśli okaże się, że metoda uczenia się, której używasz, nie działa, spróbuj znaleźć inny sposób, zanim całkowicie zrezygnujesz. Istnieje wiele zasobów w Internecie, jeśli nauka książkowa nie jest twoją domeną. Spróbuj zastosować to, czego się uczysz, w praktyce. Większość ludzi uważa, że łatwiej jest nauczyć się programowania, robiąc, niż czytając o tym.

4. Zacznij od początku.

Inną rzeczą, o której ludzie często zapominają, jest to, że naprawdę najlepiej zacząć uczyć się programowania od samego początku, tak jak w przypadku wszystkiego, czego możesz chcieć się nauczyć. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób często wpada w pułapkę chęci natychmiastowego wskoczenia i rozpoczęcia tworzenia aplikacji od samego początku, kiedy powinni się skupić na nauce i zrozumieniu podstaw.

Przestrzeń programistyczna jest ogromna i cały czas szybko się zmienia. Poznaj zasady i paradygmaty, które są ponadczasowe w przeciwieństwie do najnowszych błyszczących zabawek. Wydaje się, że na scenie programowania istnieje ta niewypowiedziana zasada, zgodnie z którą wszyscy powinni wiedzieć wszystko, ale to błąd. Idź porozmawiać z weteranami, a nawet oni przyznają się do luk w wiedzy. Po prostu ucz się we własnym tempie i nie daj się przytłoczyć, gdy nowa technologia będzie się pojawiać. Niech Twoja ciekawość Cię poprowadzi, ponieważ kodowanie jest zobowiązaniem do uczenia się przez całe życie, ale nie powinno być uciążliwe.

Pamiętaj, kiedy budujesz dom, nie zaczynasz od dachu czy wstawiania okien i drzwi. Zamiast tego musisz najpierw położyć fundament, zanim przejdziesz do czegokolwiek innego. Tak jest podczas nauki programowania. Jedynym sposobem na uzyskanie naprawdę wszechstronnego zrozumienia jest rozpoczęcie od poznania podstaw programowania. W przeciwnym razie możesz napotkać problemy na dalszym etapie.

5. Ucz się i ucz innych.

Jedna wspaniała rzecz w społeczności programistów, jest to, że jest wypełniona ludźmi, którzy są chętni do pomocy. Łącząc się ze społecznością, znajdziesz mnóstwo ludzi, którzy mogą Ci pomóc w nauce i ostatecznie, gdy zdobędziesz większe doświadczenie i wiedzę, będziesz mógł pomagać i uczyć również innych. Zaszczep w sobie chęć uczenia się od innych. W rzeczywistości studiowanie sposobu, w jaki inni programują, może pomóc ci odkryć nowe rzeczy i myśleć w zupełnie nowych kierunkach. Pamiętaj, tylko aby odwdzięczyć się również społeczności i dzielić się z innymi, gdy nauczysz się czegoś nowego. Będziesz budować znaczące relacje, które nie tylko pomogą ci się uczyć i rozwijać, ale mogą przynieść ci korzyści w przyszłości.

6. Zablokuj negatywny hałas.

Nauka programowania na pewno nie będzie łatwa. Zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia technicznego, nie będziesz się tylko uczyć zupełnie nowego języka, ale i nauczysz się myśleć w zupełnie nowy sposób, co z pewnością będzie na początku trudne, ponieważ nie będziesz do tego przyzwyczajony.

Poza tym będziesz otoczony różnego rodzaju hałasem ze strony rodziny, przyjaciół lub ludzi, którzy uważają się za ekspertów, ponieważ udzielają Ci dobrych rad. Będziesz zniechęcony, psychicznie i fizycznie zmęczony i będzie mnóstwo ludzi, którzy sądzą, że wiedzą lepiej od Ciebie i wszystkich innych o „najlepszych praktykach” i konwencjach. Niektórzy mogą nawet próbować odradzać Ci naukę programowania. Musisz się uzbroić, zablokować negatywne emocje i być przygotowanym na skupienie się na nauce i posuwaniu się naprzód.

7. Po prostu zrób to

To chyba najważniejsza wskazówka, po prostu zrób to. Poważnie, jeśli już podjąłeś decyzję, że programowanie jest czymś, czego naprawdę chcesz się nauczyć, po prostu zrób to. Zapisz się do szkoły kodowania, dołącz do mojego kursu ProgramistaCsharp lub szukaj zasobów do nauki online – cokolwiek to jest, zacznij.

Chcesz nauczyć się programowania?
Zrób to, idź i naucz się programowania. Nic się nie stanie, jeśli nie zaczniesz. Tak naprawdę, weź i po prostu to zrób!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *