Jak Zdobyć Pracę Programisty Bez Żadnego Doświadczenia?
Brzmi jak mrzonka. Wszystkie opisy stanowisk, które czytasz, wydają się wymagać co najmniej 2-3 lat doświadczenia. Jak u licha masz zdobywać doświadczenie na stanowisko dla początkujących? Zwłaszcza jeśli nie masz stażu lub doświadczenia. Dla absolwentów uczelni, a nawet dla uczących się samouków, zdobycie pracy programisty bez doświadczenia to wielka trudność.
Firmy dają przewagę kandydatom z konkretnym doświadczeniem, ponieważ rekruterom łatwiej jest założyć, że doświadczona osoba będzie biegła w zakresie wymaganych umiejętności i przepływu pracy. Jednak nic straconego możesz dostać pracę jako programista bez doświadczenia!
Tak, wszystko, czego potrzebujesz, to ciężko pracować nad odpowiednimi umiejętnościami i podążać odpowiednią drogą. Jak w przypadku większości rzeczy, główną przeszkodą stojącą na drodze do zdobycia pracy programisty bez doświadczenia jesteś Ty sam.
Chociaż doświadczenie zawodowe, niezależnie od tego, czy jest to staż, praca na etat itp., ma znaczenie przy dostaniu się na stanowisko programisty, ale rzeczy takie jak odpowiedni zestaw umiejętności, ciężka praca, konsekwencja zawsze są na pierwszym miejscu. Jest wielu ludzi, którzy pomimo zerowego doświadczenia zawodowego w dziedzinie tworzenia oprogramowania zostają zauważeni przez firmy i zostają zatrudnieni, na podstawie swoich umiejętności i poświęcenie. Prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo, co da ci pierwszą pracę w branży technologicznej. Każdy z nas ma inne umiejętności, jeśli chodzi o zdobywanie pracy.
Jakie umiejętności, pomogą Ci w zdobyciu pracy programisty bez doświadczenia?
A czy jesteś gotów włożyć w to wysiłek?
1. Zdobądź biegłość w języku programowania
Wiem, brzmi to, jak głupota, ale zdziwiłbyś się, jak wiele osób ubiega się o stanowiska, na które nie mają kwalifikacji. Nie ma nic, czego potencjalny pracodawca nienawidzi bardziej niż zatrudnianie kogoś, kto nie może zrobić tego, co powiedział, że może.
Nie trzeba dodawać, że język programowania jest umiejętnością niezbędną, aby zostać programistą. Żadna firma nie chciałaby zatrudniać programisty, który nie zna się na programowaniu! Dlatego, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę lub zmienić karierę w dziedzinie tworzenia oprogramowania bez wcześniejszego doświadczenia, musisz biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem programowania.
Istnieją różne popularne i wartościowe języki programowania, takie jak Java, Python, C# itp. Możesz wybrać jeden lub więcej z tych języków i możesz rozpocząć naukę od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Istnieje wiele różnych kursów internetowych, z których możesz, skorzystać ja mogę Ci polecić mój Programista C# i możesz korzystać z różnych innych zasobów, takich jak filmy, książki, seminaria internetowe itp., Aby uczynić naukę bardziej skuteczną.
2. Naucz się struktur danych i algorytmów
Strukturę danych i algorytmy można uznać za rdzeń tworzenia oprogramowania. Prawie każda duża firma technologiczna, taka jak Netflix, Google, Amazon itp., ocenia kandydata na podstawie jego zrozumienia struktury danych i koncepcji algorytmów.
Musisz więc bardziej martwić się strukturami danych i algorytmami, aby znaleźć dobrze płatną pracę programisty. Przygotuj się na pokazanie swoich umiejętności. Przećwicz popularne algorytmy na tablicy lub po prostu na kartce papieru, aby nie dać się zaskoczyć. Każdy ankieter techniczny będzie wiedział, na co patrzy, i doceni fakt, że potrafisz zademonstrować, do czego jesteś zdolny.
Możesz zacząć uczyć się pojęć dotyczących struktur danych od podstawowych tematów, takich jak Array, List, Dictionary, Queue, Stack itp. Zdobycie wiedzy w zakresie Struktury Danych i Algorytmów nie tylko zwiększy Twoją wiedzę w tej dziedzinie, ale możesz uzyskać kilka niesamowitych możliwości kariery nawet w początkowej fazie swojej kariery.
3. Buduj swoje projekty
Niezależnie od Twojego doświadczenia zawodowego firmy zawsze oczekują od Ciebie zaprezentowania swoich umiejętności podczas rekrutacji i tu pojawia się rola projektów! Jeśli masz pomysł na aplikację lub stronę internetową, na przykład grę lub produkt SaaS, dlaczego nie rozważyć jej zrobienia? Stwórz więc aplikację. Dowolna aplikacja.
Stworzenie strony internetowej i wdrożenie jej online, aby inni mogli ją zobaczyć, może pokazać, że masz odpowiednią wiedzę. Twoje umiejętności przemówią same za siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy firma w końcu da ci możliwość wypowiedzenia się.
Jeśli masz solidne portfolio projektów stworzonych przez siebie, możesz mieć pierwszeństwo przed innymi nawet doświadczonymi w kwestii możliwości pracy. Rzeczywiście, rozwój projektu ma kluczowe znaczenie, ponieważ musisz wiedzieć, jak zaimplementować całą zdobytą wiedzę na temat programowania, taką jak języki programowania, algorytmy, bazy danych itp., a to nie tylko potwierdza Twoje umiejętności programistyczne, ale także zwiększa Twój poziom pewności siebie, aby odnieść sukces.
Wielu programistów jest ocenianych na podstawie swojego profilu Github, który pokazuje, do jakich projektów przekazali kod, jakie projekty stworzyli, jak często zatwierdzają kod i jak popularny jest ich kod. Korzystanie z Github to jeden z tych sposobów, aby udowodnić, że masz umiejętności, gdy brakuje Ci rzeczywistego doświadczenia zawodowego.
Twój profil na Github może zasadniczo działać jako portfolio online dla Twojej pracy. Nawet jeśli nie korzystasz z Github, nadal powinieneś mieć portfolio swoich prac. Ponadto dokładnie przemyśl swoje projekty przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ otrzymasz do nich wiele pytań.
4. Każdy programista powinien mieć bloga
Nie ma znaczenia, czy jesteś doświadczonym programistą, czy dopiero zaczynasz. Powinieneś dzielić się tym, czego się uczysz i piszesz o wybranej przez siebie specjalizacji w dziedzinie tworzenia oprogramowania.
Załóż bloga. Kluczem jest tworzenie treści. Nie zawsze pokaże to wszystkie twoje umiejętności techniczne, ale może dodać kolejny punkt do rozmowy o prace. To pokazuje, że masz zainteresowanie i pasję! Możesz także wykorzystać posty na blogu jako świetny sposób na ćwiczenie podczas rozmów kwalifikacyjnych.
5. Weź udział w wyzwaniach związanych z kodowaniem
Wyzwania kodowania i rywalizacja to jeden z najlepszych sposobów na zapoznanie się z programowaniem i analizę swoich umiejętności. I nie tylko to, Twój udział i rankingi w tych konkursach programistycznych mogą dać Ci pracę programisty.
Istnieją różne renomowane platformy z wyzwaniami kodowania, takie jak CodeWars,CodeChef, Exercism, FreeCodeCamp,TopCoder, CodinGame itp., na których możesz wziąć udział w licznych, regularnie organizowanych przez nich konkursach. Platformy te przyznają Ci różne odznaki i certyfikaty, które możesz pokazać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby poinformować o swoich umiejętnościach. Co więcej, dzięki tym wyzwaniom programistycznym rozwijasz również umiejętności krytycznego myślenia i budowania logiki, które pomagają ci stać się biegłym programistą.
6. Dotrzyj do profesjonalistów
Wreszcie, musisz skontaktować się z profesjonalistami. Tak, pomimo posiadania wszystkich wymaganych umiejętności, nie możesz oczekiwać, że dostaniesz pracę w wymarzonej firmie, siedząc bezczynnie w domu. Musisz nawiązać kontakt z ludźmi z branży.
Możesz bezpośrednio wysyłać e-maile do pracowników firm, łączyć się z nimi na platformach sieciowych, takich jak LinkedIn, Meetup itp., a także odwiedzać witryny firm, aby również szukać nowych możliwości. Musisz zrozumieć, że musisz zrobić krok do przodu, aby wykorzystać możliwości budowania udanej kariery.
Możesz uczestniczyć w różnych wartościowych wydarzeniach, takich jak seminaria, spotkania, konferencje itp., aby rozwijać swoją sieć zawodową i jak najlepiej ją wykorzystać z perspektywami kariery.
7. Bądź wytrwały
Sukces w branży zawdzięczamy o wiele bardziej wytrwałości niż czemukolwiek innemu. Kiedy nie masz doświadczenia, powinieneś nadrobić to wytrwałością. Bądź typem przebojowym, który nie przyjmuje „nie” jako odpowiedzi, a ludzie prawdopodobnie w końcu dadzą ci szansę.
Wiele osób boi się kontynuacji w obawie, że stracą swoje szanse lub będą denerwujący. Być denerwującym. To lepsze niż zostać zapomnianym. Jeśli nie masz doświadczenia, będziesz musiał je jakoś zdobyć. Nie poddawaj się. Rób to, co robisz, a w końcu się uda. Nie pozwól, aby strach przed porażką powstrzymał Cię. Nikt nigdy niczego nie stracił, próbując. Po prostu to zrób!