Najczęściej Popełniane Błędy Podczas Nauki Programowania
W tym poście chciałbym przedstawić Najczęściej Popełniane Błędy Podczas Nauki Programowania, jeśli chcesz zostać programistą to, powinieneś przeczytać ten post.
1 Błąd to poświęcanie zbyt dużej ilości czasu przy wyborze języka programowania.
Jeżeli chcesz zacząć programować, to wybierz dowolny język programowania. Nie ma czegoś takiego jak jeden najlepszy język programowania, każdy z języków programowania może być lepszy w innej sytuacji. Jeśli uczysz się programowania, żeby znaleźć dobrą pracę, to ja polecam Ci C#, ale równie dobrze możesz wybrać Python’a, Jave, Php, Ruby czy JavaScript nie ma to na tym etapie znaczenia. I jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić język programowania, to znając jeden język programowania nauka drugiego, będzie już dużo łatwiejsza. Po prostu wybierz pierwszy język programowania i zacznij programować, a nie zastanawiaj się dłużej który język powinieneś wybrać. Po prostu zrób to teraz.
2 Błąd to zbyt duże skupianie się nad wyborem właściwego IDE.
Ponownie jak zbyt dużo czasu poświęcamy na wyborze języka tak również zbyt dużo czasu, poświęcamy nad wyborem odpowiedniego środowiska programistycznego. Programiści C# zastanawiają się, czy lepiej wybrać Visual Studio, czy może Visual Studio Code, a może Rider’a, a może jeszcze coś innego… a tak naprawdę nie ma to zbyt dużego znaczenia. Na początek warto wybrać 1 środowisko. Dla programistów C# jak najbardziej odpowiednie jest Visual Studio. Im dłużej będziesz pracował w wybranym przez Siebie IDE, tym będzie Ci to wychodziło sprawniej I szybciej po prostu nabierzesz wprawy. Powoli warto poznawać niektóre skróty klawiszowe, które znacząco ułatwiają, przyśpieszają programowanie tak, żeby programowało Ci się po prostu wygodniej.
3 Błąd to równoczesna nauka kilku języków programowania.
Gdy zaczynamy naszą przygodę z programowaniem, powinniśmy się na początku dobrze skupić na 1 języku programowania. Zacząć od poznania składni języka, z czasem zacznij pisać proste aplikacje, a następnie bardziej zaawansowane. Jeżeli będziemy chcieć się uczyć kilku języków jednocześnie, to ich składnia będzie Ci się mylić. Nie będziesz miał czasu, żeby poznać każdy z nich na dobrym poziomie, co najwyżej będziesz znał tylko jakieś podstawy.
4 Nieplanowanie nauki
Brak planu nauki i celu końcowego może prowadzić do braku motywacji i chaotycznego przyswajania wiedzy. Bez jasno określonych celów, nauka może stać się fragmentaryczna i nieskuteczna. Chaotyczne przyswajanie informacji często prowadzi do frustracji, gdyż trudno jest ocenić postępy i skupić się na kluczowych zagadnieniach. Aby tego uniknąć, warto stworzyć plan nauki z jasnymi celami, które będą wyznaczały konkretne kroki na drodze do osiągnięcia celu. Taki plan pomoże nie tylko śledzić postępy, ale także utrzymać motywację do regularnej nauki.
5 Brak zrozumienia podstaw
Skakanie na zaawansowane tematy bez solidnego opanowania podstaw może prowadzić do frustracji i problemów w przyszłości. Zbyt szybkie przechodzenie do bardziej skomplikowanych zagadnień, bez zrozumienia podstawowych konceptów, często kończy się niezrozumieniem kluczowych aspektów programowania. W efekcie, może to prowadzić do trudności w rozwiązywaniu problemów, gdy brakuje fundamentu, na którym można oprzeć swoje umiejętności. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że dobrze rozumiesz podstawy, zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych tematów. Solidne opanowanie podstawowych zagadnień, takich jak struktury danych, algorytmy czy składnia języka, zapewni pewność siebie i umiejętności niezbędne do radzenia sobie z bardziej skomplikowanymi wyzwaniami.
6 Błąd to brak cierpliwości w nauce.
Nie nauczysz się programowania w kilka czy kilkanaście dni. Jeżeli rozpoczynasz naukę programowania od zera, to musisz poświęcić na naukę odpowiednią ilość czasu, aby dobrze przyswoić cały przerabiany materiał, a to zajmie co najmniej kilka miesięcy. Na pewno nie zrozumiesz wszystkiego od razu, ale z czasem, z praktyką, z przepracowanymi godzinami jak będziesz poznawał kolejne nowe zagadnienia, to programowanie będzie dla Ciebie bardziej zrozumiałe. Programowanie szczególnie na początku nie zawsze jest łatwe. Dlatego bardzo ważne, abyś na początku nauki był cierpliwy i nie zniechęcał się ewentualnymi niepowodzeniami. Z czasem, z dalszą nauką wszystko stanie się bardziej zrozumiałe. Nauka programowanie to nie jest sprint, to maraton, liczy się wytrwałość i ciągły proces zdobywania nowych umiejętności.
7 Błąd to brak systematycznej nauki.
Jeżeli już zdecydowałeś się uczyć programowania, to uczyć się systematycznie. Systematyczna nauka programowania przyniesie Ci najwięcej korzyści. Ucz się programowania codziennie choćby tylko przez 1 godzinę i trzymaj się tego przez cały czas. Nie warto robić sobie kilku tygodniowych przerw, gdy na przykład tracisz motywację. Powrót do nauki po przerwie jest trudny I bardzo bolesny!
8 Błąd to uczenie się programowania na pamięć.
Myślenie, że całą składnię, metody, klasy, parametry, czy zwracane typy musimy znać na pamięć to błąd. Nic bardziej mylnego, nigdy nie powinieneś uczyć się programowania na pamięć i zapamiętaj to sobie raz na zawsze. Wystarczy wiedzieć i rozumieć jak coś ma działać i dlaczego, nie warto uczyć się wszystkiego na pamięć. Jeżeli będziemy potrzebować, skorzystać z jakiejś biblioteki firm trzecich i, lub wywołać jakieś metody, których rzadko używamy i nie pamiętamy, to wtedy możemy wyszukać informacje w dokumentacji jak to, powinno wyglądać, a nie uczyć się tego na pamięć.
9 Błąd to ciągła nauka teorii, za mało praktyki.
Możemy oczywiście przeczytać wiele fachowych książek, wiele artykułów na wielu różnych blogach technicznych, ale jeżeli nie zaczniemy poznanej wiedzy wykorzystywać w praktyce, to ta wiedza nam ucieknie. Czyli gdy poznamy jakieś zagadnienie teoretyczne, należy je wykorzystać w praktyce. Gdy uczysz się z kursów online, to tak samo, po poznaniu teorii musisz wykorzystać ją w praktyce. Załóż nowy projekt i spróbuj to, co się, nauczyłeś zaimplementować w swojej aplikacji.
10 Niepisanie czytelnego kodu
Pisanie kodu, który jest zrozumiały tylko dla Ciebie, może sprawić problemy w przyszłości, zwłaszcza gdy wracasz do projektu po pewnym czasie lub gdy inni muszą pracować z Twoim kodem. Kod, który jest trudny do zrozumienia, może prowadzić do dłuższego czasu potrzebnego na jego debugowanie i modyfikowanie, co opóźnia rozwój projektu. Praca w zespole wymaga, aby wszyscy programiści mogli szybko zrozumieć i pracować z istniejącym kodem, co jest niemożliwe, gdy kod jest napisany w sposób nieczytelny. Staraj się pisać czysty, czytelny kod z odpowiednimi komentarzami, co ułatwia zrozumienie logiki i funkcji programu. Komentarze powinny wyjaśniać złożone fragmenty kodu oraz intencje autora, dzięki czemu przyszłe modyfikacje będą prostsze i bardziej efektywne. Stosowanie dobrych praktyk, takich jak używanie znaczących nazw zmiennych i funkcji, dzielenie kodu na logiczne sekcje oraz unikanie zbyt skomplikowanych konstrukcji, przyczynia się do tworzenia przejrzystego i łatwego do utrzymania kodu.
11 Błąd to nie tworzenie własnych aplikacji.
Tutaj największa prawda programowania, najlepszy sposób nauki to tworzenie własnych aplikacji. Oczywistym jest fakt, że gdy zaczynasz naukę, to takie aplikacje nie będę mocno rozbudowane, ale od czegoś trzeba zacząć. Na początek piszemy małe aplikacje, a z czasem, gdy nasza wiedza będzie coraz większa, to również nasze aplikacje będą bardziej rozbudowane i złożone a Ty będziesz utrwalał sobie wiedzę, którą do tej pory poznałeś. Ponadto, dzięki temu budujesz również swoje portfolio, które przyda Ci się w poszukiwaniu przyszłej pracy jako programista.
12 Błąd to nie korzystanie ze swoich własnych projektów.
Zaletą tworzenia własnych projektów jest możliwość ponownego wykorzystywania kodu, który już wcześniej napisałeś. I teraz im więcej stworzysz własnych projektów, tym łatwiej będzie Ci programować w przyszłości w kolejnych projektach, będziesz miał już gotowy kod do wykorzystania w nowych projektach. Jeżeli już raz napisałeś jakąś funkcjonalność np. wczytywanie danych z plików tekstowych, to jeżeli w innym projekcie będziesz znowu potrzebował tej funkcjonalności, to masz już gotowy kod do wykorzystania. Powinieneś mieć swoje własne prywatne repozytorium, w którym będziesz trzymać swoje już napisane projekty, a na pewno w przyszłości będziesz mógł część jego kodu wykorzystać ponownie w nowych projektach.
13 Błąd to nie zadawanie pytań.
Jeżeli nie rozumiesz danego zagadnienia lub jeśli masz jakiś problem, z którym nie możesz sobie poradzić przez dłuższy czas, to nie bój się szukać pomocy u innych osób z pomocą, przychodzą tutaj np. techniczne fora internetowe, które skupiają całe społeczności programistów, jeśli masz możliwość, zapytaj znajomego programistę. Często okazuje się, że dana osoba miała już wcześniej podobny problem i chętnie Ci pomoże. Oczywiście tutaj też nie możesz przesadzać, nie pytaj o każdą błahą rzecz. Jeżeli wyszukanie rozwiązanie w Google zajmie Ci kilka minut, to oczywiście zacznij od tego.
Warto również pamiętać o możliwościach, jakie daje ChatGPT. Możesz zadawać pytania dotyczące programowania, szukać wyjaśnień trudnych zagadnień lub prosić o pomoc w debugowaniu kodu. ChatGPT może dostarczyć szybkich odpowiedzi i rozwiązań, które przyspieszą Twoją naukę. Pamiętaj jednak, aby najpierw próbować znaleźć rozwiązanie samodzielnie, ponieważ samodzielne poszukiwanie odpowiedzi jest kluczowe w procesie nauki programowania.
14 Błąd to brak umiejętności wyszukiwania odpowiednich informacji.
Na początku swojej kariery programistycznej i nie tylko na początku, ale przez cały czas, będziesz spotykał się z różnymi problemami. W takich sytuacjach musisz umieć wyszukiwać odpowiednie informacje w internecie. Zaczynamy od wujka Google. Warto szukać informacji na różnych forach, czy portalach internetowych, blogach, w książkach, kursach, no I oczywiście warto czytać dokumentację. Te umiejętności musisz ciągle rozwijać, bo zarówno podczas nauki programowania, jak i w pracy, często będziesz musiał robić Research w jakimś temacie, i poszukiwać potrzebnych Ci informacji, oczywiście najwięcej wartościowych informacji znajdziesz w języku angielskim. Angielski to must have dla programisty.
15 Błąd to kopiowanie rozwiązań bez wgłębiania się w szczegóły.
Na początku nauki programowania, często zdarza się, że mamy jakiś problem, z którym nie możemy sobie poradzić. W takich sytuacjach szukamy informacji u wujka Google. I gdy znajdziemy rozwiązanie, jakiś przykładowy kod, który użyjemy w naszej aplikacji, to koniecznie próbujemy się wgłębić w szczegóły zastosowanego rozwiązania. Zobaczyć, co dokładnie ten kod robi. Staramy się zrozumieć, dlaczego nasze wcześniejsze rozwiązanie nie działało, a to działa. Dzięki temu, że zagłębimy się w szczegóły danego rozwiązania, będziemy dużo szybciej się rozwijać. Dlatego warto spędzić więcej czasu i zgłębić się w dany problem, dzięki temu będziemy się rozwijać i w przyszłości nie popełnimy już tego samego błędu.
16 Błąd to słaba umiejętność debugowania kodu.
Dobre użycie debuger’a pomaga w znajdywaniu błędów w naszej aplikacji. W swojej pracy jako programista na pewno będziesz musiał szukać jakichś błędów w aplikacji i bez zrozumienia jak działa debuger będzie to dla Ciebie trudne, musisz się zaprzyjaźnić z debugerem. Debugowanie to nieodłączna część programowania. Wielu początkujących programistów unika tego, co jest błędem.
17 Błąd to nie czerpanie przyjemności z nauki.
I pamiętaj, że nauka programowania powinna Ci sprawiać radość. Uczyć się tak, jak Ci to najbardziej odpowiada, ale bądź systematyczny w tym, co robisz. Jeżeli chcesz uczyć się z filmików na YouTube, to oglądaj filmy, jeżeli wolisz kursy online, to zakup kurs i ucz się z niego. Jeżeli wolisz naukę z książek, to ucz się z książek. Pamiętaj tylko, że po poznaniu teorii musisz wykorzystać ją w praktyce. Staraj się od razu pisać swoje aplikacje, nie bój się tego, spróbuj tego, Najlepsza zabawa podczas nauki programowania to pisanie własnych aplikacji!
I to już koniec tego posta. To było 17 Najczęściej Popełnianych Błędów Podczas Nauki Programowania, które popełniają początkujący programiści na początku swojej drogi.
Do zobaczenia w kolejnym poście.