Czy Potrzebujesz Dyplomu, Aby Zostać Programistą?

​Czy Potrzebujesz Dyplomu, Aby Zostać Programistą?

​Dyplom może być początkiem dobrej kariery, ale nie sądzę, żeby dyplom był jedyną drogą do sukcesu. Nie ma nic złego w byciu programistą samoukiem. Jeszcze nie tak dawno studia decydował o uzyskaniu dobrze płatnej pracy w dowolnej dziedzinie. Ale świat się zmienił, łatwo można usłyszeć o odnoszących sukcesy programistach, którzy nigdy nie zdobyli stopnia naukowego w dzisiejszym nowoczesnym świecie startupów i szybko rozwijającej się technologii.

​Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy i programiści, tacy jak Bill Gates, Mark Zuckerberg odkryli, że porzucenie studiów z pewnością nie przeszkodziło im w rozwoju kariery. Jeśli chcesz zostać lekarzem, prawie na pewno będziesz potrzebować dyplomu medycznego. W przypadku zawodów technicznych dyplom jest miłym dodatkiem, a nie koniecznością.

Młodsze pokolenia uczą się teraz podstaw kodowania, uczą się online i zaczynają się zastanawiać, po co im w ogóle uniwersytet, skoro większości można się nauczyć za darmo w sieci. Z pewnością nie potrzebujesz dyplomu z informatyki, aby być programistą w najbardziej podstawowym tego słowa znaczeniu, ale jeśli szukasz pracy i chcesz otrzymać dobre wynagrodzenie, studia mogą się przydać, ale nie są wymagane. W dzisiejszych czasach dla wielu pracodawców liczy się Twoje nastawienie, logiczne myślenie, ciekawość i chęć uczenia się.

​Czego uczą Cię studia z informatyki?

Studia nie są bezcelowe, ponieważ doświadczenie tam zdobyte to znacznie więcej niż tylko znalezienie pracy po ukończeniu studiów. Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć zdobyć dyplom, nawet jeśli nie potrzebujesz go, aby dostać pracę po ukończeniu studiów.

Poznasz wiedzę teoretyczną z informatyki, z przedmiotów takich jak systemy operacyjne, sieci komputerowe, organizacja komputerów, algorytmy, koncepcje projektowe i inne. Studia dają czas na skupienie się na temacie i zgłębianie go.

Główną zaletą studiowania informatyki jest to, że daje ogromny zakres wiedzy, co pozwala na podejmowanie wnikliwych decyzji inżynieryjnych i podejście do zadań w najlepszy możliwy sposób z inżynierskim nastawieniem. Nauczą trochę programowania. Otwierają szeroką gamę opcji kariery i są dobrym punktem wyjścia do odkrywania różnych zawodów programistycznych.

Nawet jeśli masz dyplom, będzie to dopiero początek nauki, będziesz miał ogólną wiedzę na temat działania komputerów i kilka przydatnych narzędzi do rozwiązywania problemów, ale nigdy nie powinieneś przestać się uczyć. Jeśli chcesz, aby Twoje umiejętności pozostały aktualne na rynku pracy, musisz być na bieżąco i cały czas rozwijać swoje umiejętności. Bycie programistą to ciągły rozwój swoich umiejętności.

​Czego nie nauczą Cię studia z informatyki?

Istnieje wiele przykładów profesjonalistów, którzy nie mają dyplomu wyższej uczelni i są doskonałymi przykładami inżynierów oprogramowania, którzy odnoszą sukcesy bez dyplomu z informatyki.

Nie zostaniesz stricte programistą, ponieważ nie jest to kierunek, który koncentruje się wyłącznie na programowaniu, chociaż bez wątpienia będzie to jego część. Jest to rozległa i złożona dziedzina nauki, ale w większości oparta na teorii, a nie praktycznych projektach. A w karierze IT doświadczenie projektowe jest ważniejsze niż studiowanie.

Jeśli chcesz nauczyć się najnowszych języków i najnowszych technologii, dyplom tutaj nie pomoże. Placówkom edukacyjnym bardzo trudno nadążać za najnowszymi trendami. Studia, które koncentruje się na nauczaniu umiejętności technicznych.

​Jak mogę nauczyć się być programistą?

To naprawdę zależy od Ciebie! Starożytna grecka maksyma brzmi „Poznaj samego siebie”. Jeśli masz skupienie, dyscyplinę i chęć bycia inżynierem oprogramowania lub programistą, odniesiesz sukces bez względu na wybraną ścieżkę.

Istnieje ogromna gama opcji dla tych, którzy chcą nauczyć się języka programowania. Teraz praktycznie każdy jest w stanie samodzielnie nauczyć się kodowania, korzystając z mnóstwa dostępnych bezpłatnych materiałów, kursów online, książek, popularnych witryn edukacyjnych.

Dzisiaj prawie każdy może nauczyć się programować. Deweloperzy nieustannie uczą się nowych umiejętności, zwłaszcza w zakresie informatyki i tworzenia stron internetowych, aby nadążyć za tempem rozwoju branży.

​Czy Boot Campy są alternatywą dla studiów?

Boot Camps pojawiają się wszędzie jako alternatywa dla studiów i obiecuje, że będziesz gotowy na rozmowę kwalifikacyjną na koniec. To z pewnością działa dla wielu osób, ale nie wszystkie obozy szkoleniowe są sobie równe, więc trzeba je starannie wybierać. Trwają od 2 do nawet 10 miesięcy, są drogie, ceny najlepszych przekraczają 10 tys. złotych. Od razu na wstępie mówię, że Bootcamp to nie jest żadna tajemna wiedza. Nie ma tam żadnej magii. Tego wszystkiego można nauczyć się samodzielnie. Po prostu siadasz i uczysz się programowania.

Boot Camps zwykle koncentrują się na określonych językach lub szkoleniach dla określonego typu pracy programistycznej. Często obejmują one najnowsze technologie i metodologie pracy zespołowej, takie jak programowanie zwinne lub programowanie w parach, a także koncentrują się na umiejętnościach miękkich, których potrzebujesz do pracy w rzeczywistych zespołach i projektach. To, czego nie robią, to omawianie podstaw informatyki, to co jest na studiach.

Po co zatem bootcamp?

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość ludzi nie jest na tyle zdyscyplinowana, żeby samodzielnie nauczyć się programowania. Dlatego, zanim uznamy, że bootcamp to lekarstwo na całe zło tego świata i będziemy w nim upatrywali swoją szansę, warto spróbować nauki samemu. Być może okaże się, że mamy w sobie na tyle determinacji i samodyscypliny, by samodzielnie opanować podstawy i nie tylko. W każdym razie będzie to też dobry test, czy programowanie jest faktycznie dla nas.

​Jaka jest najlepsza opcja na podjęcie pracy jako programista?

Budowa własnego portfolio

Oznacza to pracę nad własnymi projektami, wykorzystanie swoich umiejętności i rozwiązywanie problemów, tak jak oczekuje się od ciebie, w rolach, w których będziesz pracował. Pomoże ci to w nauce, ale także pokaże potencjalnym pracodawcom, co potrafisz zrobić. Opublikuj swój kod na Github i innych repozytoriach, zademonstruj aplikację, którą stworzyłeś. O wiele łatwiej jest zostać zatrudnionym jako programista, jeśli pokażesz firmie, co zrobiłeś. Portfolio projektów, w które wniosłeś wiarygodny wkład, jest więcej warte niż lata doświadczenia lub nauki.

Programiści muszą być samoukami, uczęszczać na kursy, przechodzić szkolenie, brać udział w hackathonach i konkursach, przechodzić określone programy certyfikacji itp. Posiadanie dyplomu nie gwarantuje Ci pracy. Dyplom sprzed kilku lat może być nawet przestarzały już jutro, dla firm najważniejsze jest Twoje doświadczenie teraz i solidny dowód na to, co możesz wnieść do firmy.

Pracodawcy potrzebują programistów, którzy potrafią pracować intuicyjnie i naturalnie, myśleć abstrakcyjnie i kontekstowo. Zwinne, dynamiczne i kreatywne metody są obecnie bardzo poszukiwane, ponieważ programowanie staje się coraz bardziej złożone z wieloma frameworkami, narzędziami i bibliotekami. Pracodawcy potrzebują programistów, którzy potrafią to wszystko wykorzystać w efektywny sposób.

Podsumowanie

Nie ma potrzeby zapisywania się na studia. Po prostu popraw swoje umiejętności i naucz się praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia aplikacji internetowych lub mobilnych, interfejsu, baz danych i niektórych elementów infrastruktury. Absolutnie możesz dostać pracę bez dyplomu. To może być trochę trudna ścieżka, jeśli nie masz pasji i motywacji.

Obecny niedobór talentów technicznych będzie się utrzymywał jeszcze przez długi czas, a pracodawcy muszą rozważyć szereg opcji podczas zatrudniania, aby znaleźć odpowiedni talent. Znalezienie świetnego programisty, który potrafi rozwiązywać problemy w obliczu problemów technicznych i nietechnicznych, jest trudne do znalezienia, a szeroki zakres doświadczenia będzie miał kluczowe znaczenie, w pewnym momencie możesz potrzebować dyplomu.

Studia nie nadarzają za najnowocześniejszą technologią, nie wszystkie języki programowania są uczone na studiach, musisz zapoznać się z dokumentacją, zbadać kod źródłowy lub wziąć udział w kursie. Jeśli możesz udowodnić, że masz umiejętności z poprzednich prac lub projektów, będzie to lepsze niż dyplom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *