Jak działa C#

Jak działa C#

Komputery nie rozumieją języków naturalnych, takich jak polski, angielski czy włoski, więc do komunikowania się z nimi potrzebny jest język komputerowy, taki jak C#, a C# to bardzo potężny język komputerowy wysokiego poziomu.

Kompilator C# konwertuje język C# na język, który komputery są w stanie zrozumieć i ten język nazywany jest językiem maszynowym. W rzeczywistości C# jest specjalnym przypadkiem języka programowania komputerów, który używa dwóch kompilatorów.

Pierwsza z nich tłumaczy instrukcje C# na język pośredni zwany Common Intermediate Language (CIL), który jest językiem podobnym do kodu bajtowego Javy. Kod CIL jest przechowywany na dysku w pliku wykonywalnym zwanym zestawem, zwykle z rozszerzeniem .exe.

Później, gdy użytkownik chce wykonać plik, platforma .NET Framework wykonuje kompilację Just In Time (JIT), aby przekonwertować kod CIL na kod języka maszynowego niskiego poziomu w celu bezpośredniego wykonania na sprzęcie.

A teraz nasuwa się pytanie dlaczego instrukcje języka C# nie są bezpośrednio tłumaczone na kod języka maszynowego?

Odpowiedź leży w fakcie, że C# został zaprojektowany jako język programowania niezależny od platformy. Oznacza to, że program jest napisany raz, ale można go uruchomić na dowolnym urządzeniu, niezależnie od systemu operacyjnego lub architektury, o ile jest na nim zainstalowany .NET Framework.

W przeszłości programy musiały być ponownie kompilowane, a nawet przepisywane, dla każdej platformy komputerowej. Jedną z największych zalet C# jest to, że wystarczy napisać i skompilować program tylko raz!

Na rysunku można zobaczyć, jak instrukcje napisane w C# są kompilowane do kodu CIL i jak kod CIL może być następnie wykonywany na dowolnej platformie, na której jest zainstalowany odpowiedni .NET Framework.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *