Jak działa C#

Jak działa C#

Komputery nie rozumieją języków naturalnych, takich jak polski, angielski czy włoski, więc do komunikowania się z nimi potrzebny jest język komputerowy, taki jak C#, a C# to bardzo potężny język komputerowy wysokiego poziomu.

Kompilator C# konwertuje język C# na język, który komputery są w stanie zrozumieć i ten język nazywany jest językiem maszynowym. W rzeczywistości C# jest specjalnym przypadkiem języka programowania komputerów, który używa dwóch kompilatorów.

Pierwsza z nich tłumaczy instrukcje C# na język pośredni zwany Common Intermediate Language (CIL), który jest językiem podobnym do kodu bajtowego Javy. Kod CIL jest przechowywany na dysku w pliku wykonywalnym zwanym zestawem, zwykle z rozszerzeniem .exe.

Później, gdy użytkownik chce wykonać plik, platforma .NET Framework wykonuje kompilację Just In Time (JIT), aby przekonwertować kod CIL na kod języka maszynowego niskiego poziomu w celu bezpośredniego wykonania na sprzęcie.

A teraz nasuwa się pytanie dlaczego instrukcje języka C# nie są bezpośrednio tłumaczone na kod języka maszynowego?

Odpowiedź leży w fakcie, że C# został zaprojektowany jako język programowania niezależny od platformy. Oznacza to, że program jest napisany raz, ale można go uruchomić na dowolnym urządzeniu, niezależnie od systemu operacyjnego lub architektury, o ile jest na nim zainstalowany .NET Framework.

W przeszłości programy musiały być ponownie kompilowane, a nawet przepisywane, dla każdej platformy komputerowej. Jedną z największych zalet C# jest to, że wystarczy napisać i skompilować program tylko raz!

Na rysunku można zobaczyć, jak instrukcje napisane w C# są kompilowane do kodu CIL i jak kod CIL może być następnie wykonywany na dowolnej platformie, na której jest zainstalowany odpowiedni .NET Framework.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *