Tablice – foreach.

4) Foreach.

Bardzo częstym zadaniem związanym z kolekcjami jest to,
że potrzebujesz zrobić coś z każdym elementem w kolekcji po kolei.  Na Przykład z tą tablicą byłoby że potrzebujemy wymienić wszystkie miesiące roku w kolejności. Pokażę ci to.

Pozbędę się tego pojedynczego stringa, ponieważ nie potrzebujemy go teraz, i wpiszę kod, aby wyświetlić wszystkie miesiące. Użyje pętli foreach.
Instrukcja foreach pozwala na przejście przez wszystkie elementy tablicy albo innej kolekcji, umożliwiając dostęp do każdego elementu.Napiszę teraz potrzebny nam kod.

foreach  To najprostszy sposób na przegladanie każdego elementu w kolekcji. Mówię dosłownie dla każdego miesiąca z wszyskich miesięcy w roku, a potem mamy instrukcje w nawiasach klamrowych. I co się stanie, stanie się tak, że kod weźmie kolejno każdy element w tablicy. Ustawi tę zmienną miesiac na równą temu elementowi, a następnie wykona wszystko, co jest w pętli. To jest dowolna instrukcja lub blok instrukcji.

W naszym przypadku pętla zostanie wykonana raz z miesiącem równym,
pierwszemu elementowi w tablicy styczen, następnie wykona się z miesiącem równym drugiemu elementowi tablicy, luty następnie wykona się z miesiącem równym trzeciemu elementowi tablicy, marzec i tak dalej, aż przejdzie przez wszystko w tablicy.

W tym przypadku w pętli jest po prostu polecenie wypisania elementu do konsoli, ale oczywiście możesz umieścić dowolny kod, aby przetworzyć element, co tylko chcesz. Nie musi to obejmować wyświetlania elementów.

Skompiluję i uruchomię to, a zobaczysz, że to, co jest wyświetlane, to każdy element w tablicy; styczeń, luty, marzec, kwiecień itd., i zauważam, że elementy są wyświetlane dokładnie w tej samej kolejności, w jakiej umieściłem je w kodzie, który zainicjował tablicę, i to sprowadza nas z powrotem do tego, że tablice są uporządkowane.

Ta instrukcja inicjująca tablicę stringami w określonej kolejności, zaczynając od stycznia, a kończąc na grudniu, i jest to dokładnie kolejność, w jakiej elementy będą przechowywane w tablicy.

A kiedy pojawi się pętla foreach i poprosi tablicę o dostarczenie każdego elementu, który zawiera, Tablica ponownie dostarcza stingi w dokładnie tej samej kolejności. Możesz to zobaczyć, jeśli zmienię kolejność.Po prostu zmodyfikuję ten kod i wstawię marzec przed styczen,więc teraz marzec jest pierwszym miesiącem w tej tablicy i ponownie uruchomię kod.

I widzisz, aplikacja ma teraz listę miesiecy od pierwszego marca, dalej zachowując kolejność, w której początkowo określiłem miesiace. Pierwszy marzec  jest trochę dziwny, więc zmieńmy to z powrotem na prawidłową kolejność miesięcy. Jeszcze jedno: tutaj demonstruję tablicę stringów, ale powinienem podkreślić, że można stworzyć tablicę dosłownie dowolnego typu.  Na przykład

Ten kod deklaruje tablicę int, Ten kod deklaruje tablicę znaków,
deklaruje tablicę instancji System.Drawing.Rectangle prostokątów  ,i tak dalej, a pętla foreach działa w ten sam sposób, bez względu na typ w kolekcji. Celem kolekcji jest grupowanie danych i działają one w ten sam sposób, niezależnie od tego, jaki typ danych w nich umieścisz.

Cały kurs dostępny na Udemy

!!! Dodatkowo Prezent !!!

Książka “Wprowadzenie do kolekcji C#”

Kup kurs przez ten link. Jest to dla mnie ważne !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *