Tablice – Edycja tablicy.

6) Edycja tablicy.

Do tej pory pokazałem wam dwa różne sposoby odczytu danych znajdujących się w tablicy. Wyliczanie wszystkich elementów i wyszukiwanie poszczególnych elementów. Teraz nadszedł czas, aby spróbować zmodyfikować tablicę, przejdźmy do Visual Studio.

Wróciłem do naszego wcześniejszego przykładu kodu, który wylicza wszystkie miesiace, i trochę zmienię nasz przykład, załóżmy, że nasza tablica ma błąd. „Febrry” Oops! Tak nie pisze się luty, prawda? Zobaczmy, jak możemy to naprawić za pomocą kodu C#.
Wpiszę kod, aby zastąpić ten element.

Dostęp do elementów tablicy jest możliwy dzięki operatorowi indeksu.
Widzimy więc po raz kolejny użycie nawiasów kwadratowych do identyfikacji określonego elementu według indeksu, i oczywiście tablice są oparte na indeksie 0, więc luty to miesiąc o indeksie 1.

Jedyna różnica jest to, że teraz składnia nawiasu kwadratowego znajduje się po lewej stronie operatora przypisania, a to pokazuje, że dokładnie ta sama składnia nawiasu kwadratowego działa zarówno w celu wyszukiwania elementów w tablicy, jak i identyfikacji elementu, który ma zostać zamieniony.
Aby tylko sprawdzić, czy ten kod działa, wkleję kolejną pętlę foreach, abyśmy mogli zobaczyć elementy wyliczone zarówno przed poprawką, jak i po niej.

Jak zapewne wiesz, z pętlami w języku C# nawiasów klamrowych potrzebujesz tylko wtedy, gdy w pętli jest więcej niż jedna instrukcja, ale w tym przypadku obie pętle mają tylko jedną instrukcję Console.WriteLine. Dodam też jeszcze dwie dodatkowe Console.WriteLines poza pętlami,
aby wydruki były nieco wyraźniejsze.

Uruchommy to i zobaczymy, że edycja zadziałała idealnie. I mamy stan przed edycja gdzie był niepoprawny, i po edycji gdzie jest prawidłowy.
W ten sposób zmodyfikowaliśmy element w tablicy. Zapamiętaj. Dostęp do elementów tablicy jest możliwy dzięki operatorowi indeksu.

Cały kurs dostępny na Udemy

!!! Dodatkowo Prezent !!!

Książka „Wprowadzenie do kolekcji C#”

Kup kurs przez ten link. Jest to dla mnie ważne !!!